Objednávka |Napište nám

TVÁŘ LEONARDA DA VINCI – Příběh rytířského řádu templářů

13. 1. 2012 – 18. 3. 2012

Zámek Zbiroh

   Výjimečná výstava se koná v renesančních prostorách zámku Zbiroh od 13. 1. 2012 do 18. 3. 2012. Většina předmětů zapůjčených z italských sbírek nebyla nikdy vystavena mimo území Itálie a vůbec poprvé jsou vystaveny v České republice. V tomto roce uplyne přesně 700 let od rozpuštění templářského řádu.

Plakat

   Jedním z hlavních exponátů je nedávno objevený renesanční obraz tváře Leonarda da Vinci z let 1505 až 1510, který v poslední době prošel mnoha odbornými zkoumáními a některé studie poukazují na znaky shodné s originálními obrazy tohoto renesančního umělce.

   Mezi vystavovanými exponáty jsou rovněž jedinečné předměty z 12. až 14. století vážící se k založení a působení řádu templářů v Itálii, Evropě i ve Svaté zemi. Z německého Amberku byla zapůjčena vzácná olověná templářská bula, která náleží k listině z roku 1164. Z italských sbírek jsou k vidění původní mince, posvátné kameny nebo templářský "bankovní žeton", tehdy fungující jako cestovní šek.

   Exponáty zapůjčené z italských sbírek jsou doplněny výjimečnými, málo známými předměty z českých a moravských muzeí, které se týkají působení templářů na našem území. Mezi velmi cenné exponáty patří původní regule svatého Bernarda z Národní knihovny či templářské nálezy z hradu Templštejna ze sbírek Městského muzea v Moravském Krumlově.

   Výstavu připravil Zámek Zbiroh a Praga Mystica s.r.o. ve spolupráci se zástupci italského Řádu templářů, který se hlásí k prapůvodním templářským kořenům, a jihoitalským muzeem Museo delle Antiche Genti di Lucania z oblasti Basilicata.

   Tento v rámci celé střední Evropy výjimečný projekt se koná pod záštitou ministra kultury České republiky, velvyslance Italské republiky, hejtmana Plzeňského kraje a biskupa plzeňského. Kurátorem výstavy je PhDr. Jan Royt, ředitel Ústavu dějin umění Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

   U příležitosti výstavy byla ve spolupráci s Českou televizí vydána výpravná kniha Příběh templářů I., autorů Bohumila Vurma a Zuzany Foffové, která přináší mnoho nových poznatků a bohatou obrazovou část.

   Více o slavnostním zahájení výstavy najdete zde...

   Další informace o výstavě najdete na stránkách zámku Zbiroh.

   Předprodej časových vstupenek zajišťuje Ticketstream.

VínoBoschTarotAdopce