Objednávka |Napište nám

Poklady nových - Die Schätze der Neuen

Lidé a kultura nových členů Evropské unie

28. dubna – 29. října 2006

Schloss Halbturn

Zamek Halbturn

   Výstava v rakouském barokním zámku Halbturn představuje historii, kulturu a tradice nových členských zemí Evropské unie. V roce 2006 se představí Polsko, Slovensko, Slovinsko, Česká republika a Maďarsko. V příštím roce pak Estonsko, Lotyšsko, Litva, Malta a Kypr.

   Výstava představuje jednotlivé země bývalé Habsburské monarchie po 88 letech. Jejich historii, tradice, významné osobnosti a umělecké skvosty muzejních sbírek. Neopomíjí ani folklor, hudbu či písemnou tvorbu.

   Historii České republiky, resp. její nejvýznamnější momenty, ukazuje část putovní multimediální výstavy Krásy a tajemství České republiky, která v uplynulých letech putovala po několika městech České republiky (Ostrava, Jihlava, Plzeň, České Budějovice a Praha) a setkala se s velkým zájmem široké veřejnosti.

Halbturn_Vstup     Halbturn_Uvod

   Hlavní důraz je kladen na období Karla IV. a Rudolfa II. Jedinečné exponáty do „pokladnice“ jsou zapůjčeny ze sbírek Národního muzea v Praze a Uměleckoprůmyslového muzea. Folklorní část expozice je ztvárněna ve spolupráci s Muzeem J. A. Komenského v Uherském Brodě, jehož národopisné sbírky čítají množství exponátů.

Halbturn_CR   Halbturn_Skoly

   Výstavu doplňují krásné výrobky studentů uměleckých škol - Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola Jablonec nad Nisou, Vyšší odborná škola textilních řemesel a Střední umělecká škola textilních řemesel v Praze, Vyšší odborná škola sklářská a Střední škola Nový Bor, Střední uměleckoprůmyslová a Vyšší odborná škola Turnov.
 

VínoBoschTarotAdopce