Objednávka |Napište nám

Krásy a tajemství České republiky na zámku Zbiroh

   Při konání putovní výstavy Krásy a tajemství České republiky v Západočeském muzeu v Plzni v roce 2004 tato výstava zástupce Plzeňského kraje natolik oslovila, že vyvstala myšlenka zanechat výstavu v určité podobě na území kraje jako stálou.

   Zástupci kraje přišli s několika návrhy míst, která mohla být pro umístění výstavy vhodná a jedním z nich byl, tehdy ještě poměrně zdevastovaný a veřejnosti dosud nepřístupný, zámek Zbiroh.

ZamekZbiroh_Zamek

   Celý areál zaujal tehdejšího majitele společnosti Gastro Žofín, pana Jaroslava Páchu, který se záhy pustil do kompletní rekonstrukce hradní i zámecké části. Díky jeho zapálení a úsilí bylo možné již na sezónu 2005 otevřít část zámku spolu se zámeckými prostorami, kde byla instalována část výstavy Krásy a tajemství České republiky.

ZamekZbiroh_Husitstvi   ZamekZbiroh_Rudolf   ZamekZbiroh_Baroko

   Výstava zahrnuje období prvních Přemyslovců, Karla IV., husitství, rudolfínské renesance, baroka, dále salonek továrníka Strousberga, zednářský a secesní salonek. Výstava je neustále doplňována o nové předměty. Mezi nejvzácnější exponáty jistě patří původní Zbirožská Madona, barokní ornáty a sekretáře nebo Muchův oltář.

ZamekZbiroh_Zednari          ZamekZbiroh_Mucha

   V Muchově sále, kde malíř pracoval na velkorysém projektu Slovanské epopeje a který dnes slouží společenským účelům, je zavěšena jedinečná opona vytvořená Alfonsem Muchou pro místní sokolovnu. Mezi další lákadla areálu jistě patří nejstarší věž na našem území, nejhlubší studna ve střední Evropě, ale také rozlehlý park s vyhlídkami i lanovým parkem.

ZamekZbiroh_Terasy          ZamekZbiroh_Vez

   Výstavní prostory i venkovní terasy každoročně přivedou mnoho svatebčanů. Hradní i zámecká část nabízí luxusní ubytování ve čtyř- a pětihvězdičkovém hotelu. Jako jeden z mála v České republice je zámek Zbiroh otevřen celoročně. Každý rok se zde ve spolupráci s Praga Mystica s.r.o. konají dvě významné vinařské slavnosti, v květnu Růžová vína na zámku Zbiroh a v listopadu Svatomartinská vína na zámku Zbiroh s pestrým programem pro celou rodinu a chutnou nabídkou specialit v Zámecké krčmě.

   Více o zámku Zbiroh najdete zde.

VínoBoschTarotAdopce