Objednávka |Napište nám

Praga Mystica

Historie, mýty a symboly

Praha jako archetyp evropského magického města


Staroměstská radnice – podzemí, Praha

21. 4. - 31. 10. 2000 (prodloužena do 31. 12. 2001)

   Výstava Praga Mystica byla procházkou v čase. Ukazovala prehistorii hlavního města jako pradávné kořeny, vrcholila nejslavnějším obdobím města v době Karla IV. a končila připomínkou druhého vrcholu slávy města za vlády císaře Rudolfa II.

PragaMystica_Pravek          PragaMystica_Keltove

   Cestu historií, od pravěku po renesanci, procházel návštěvník výstavy v labyrintu šestnácti podzemních místností. Toto románsko-gotické sklepení Staroměstské radnice bylo u příležitosti výstavy po dlouhé době otevřeno veřejnosti.

   Netradiční pojetí výstavy umožňovalo návštěvníkovi přímo prožívat atmosféru jednotlivých historických období vývoje Prahy prostřednictvím dobových symbolů, objektů, hudby a zvuků. Návštěvník se stával poutníkem v čase a svědkem proměny pradávného dna moře v evropské velkoměsto.

PragaMystica_Premyslovci          PragaMystica_Gotika

   V průběhu konání výstavy se uskutečnil nespočet doprovodných akcí. Za zmínku jistě stojí akce nazvaná Oslavy vína – ochutnávky moravských vín s představením moravských obcí a nabídkou tradičních moravských pokrmů. Každou středu se tak představil vždy jeden vinař a jedna moravská obec, a to od 24. 5. do 4. 10. 2000, na dvorku Staroměstské radnice s přístupem ze Staroměstského náměstí.

   Výstava Praga Mystica byla jednou z prvních prožitkových výstav v České republice pracující s přesvědčivými replikami a stylizovanými dobovými prostředími. Setkala se s obrovským zájmem veřejnosti, což dokládá nespočet zápisů v návštěvních knihách.

   Výstava byla vytvořena díky laskavé podpoře firmy Wintershall.

Námět a scénář
Bohumil Vurm

Filmy a spolupráce na scénáři
Jan Boněk

Architekt
Miloš Ditrich

Hudba

Jan Jirásek

Grafika

Zuzana Foffová

VínoBoschTarotAdopce