Objednávka |Napište nám

První česká kniha vítězem v Paříži

   Jako vůbec první a dosud jediná česká kniha v tomto oboru získala Nová encyklopedie českého a moravského vína prestižní ocenění ve světové soutěži publikací o víně.

   Již 76 let vybírá a oceňuje Mezinárodní organizace révy a vína (O.I.V.) se sídlem v Paříži ta nejlepší díla z velkého počtu vydaných publikací. Poprvé v historii získala toto významné ocenění Česká republika.

   Dne 16. října 2006 se v sídle O.I.V. v Paříži uskutečnilo slavnostní předávání ocenění, kterého se osobně zúčastnili tři ze čtyř autorů – Vilém Kraus, Zuzana Foffová a Bohumil Vurm. Všichni autoři převzali diplom a plaketu z rukou prezidenta poroty O.I.V., J. E. Františka Lipky. Profesor Vilém Kraus převzal diplom a plaketu také za svou vnučku Dášu Krausovou.

Autori s ocenenim od OIV

   Tento ročník byl výjimečný nejen prvotním oceněním České republiky, ale O.I.V. připravila několik novinek. Zcela novou tvář diplomu doplnila velmi originální plaketou – v pryskyřici zalité lístky révy vinné pocházejí přímo z keřů révy, která je pěstována na dvoře sídla O.I.V. v Paříži. Poprvé byli vedle autorů vybraných knih oceňováni rovněž nakladatelé, kteří jsou na diplomu také uvedeni.

   U příležitosti XIX. světového kongresu révy a vína bylo jednomyslně oceněno šest ze všech nových vinařských publikací. Nová encyklopedie českého a moravského vína zvítězila v kategorii „Monografie a zvlášť odborné a propagační dílo“. Dostala se tak do společnosti publikací z vinařských velmocí, jakými jsou Francie, Španělsko či Itálie, které zvítězily v ostatních pěti kategoriích.

   U děl se hodnotí odborný přínos publikace a její originální obsah, tedy nové a osobní pohledy na problematiku. Publikace jsou hodnoceny řadou odborníků z celého světa (univerzitními profesory, novináři, vědci, historiky apod.) z oblasti vinohradnictví, vinařství, vinařské ekonomiky, vína a zdraví, ale také z oblasti historie, literatury a umění.

   Při pařížské návštěvě přijal autory velvyslanec České republiky, J. E. Pavel Fischer, který projevil velký zájem o víno a strávil s autory příjemnou hodinu. Setkání se zúčastnil také zástupce pana velvyslance, pan Jiří Parkmann, který autory doprovázel i na večerním slavnostním předávání ocenění. S propagací autorům pomáhal tiskový mluvčí, pan David Steinke.

Vysílání Českého rozhlasu ve francouzštině - Radio Prague:
18. 11. 2006
13. 11. 2006

VínoBoschTarotAdopce