Objednávka |Napište nám

ENCYKLOPEDIE TAROTU

Bohumil Vurm

EncyklopedieTarotu_obalka

Jediná původní česká kniha podrobně se věnující historii a symbolice karetního systému tarot.

Encyklopedie tarotu přehledně popisuje karetní systém tarot, jeho strukturu a význam jednotlivých karet. Autor se podrobně věnuje historii tarotu a vyzdvihuje jeho vztah k zemím Koruny české. Kniha obsahuje zcela nová témata včetně původu karty Papežka, jejíž podobu inspirovala dcera Přemysla I. Otakara a starší sestra svaté Anežky České, Vilemína.

Dlouho očekávané, přepracované a podstatně rozšířené vydání původní autorovy encyklopedie z roku 1995 je doplněno o nejnovější poznatky a o dosud nepublikovanou studii o původu symboliky trumfů tarotu na českém královském dvoře Karla IV. a Václava IV.

Z doby, kdy tarot vznikl, se nedochoval žádný návod, který by jeho původní smysl objasnil. Všechny „zaručené“ teorie pochází až z přelomu 18. a 19. století, čtyři staletí po jeho zrodu.

Nejstarší dochované tarotové karty z počátku 15. století jsou ručně malované a patří mezi výjimečná umělecká díla. Původní tvůrci tarotu vytvořili karetní hru, která byla papírovým modelem světa, jeho hierarchie a zákonitostí. Umělecká díla i tarot se snaží sdělit obsah těžko popsatelný slovy, podobně jako alegorie skryté v mýtech a pohádkách.

Dnešní balíček karet tarotu obsahuje dvě části. Je velmi pravděpodobné, že jeho větší část, takzvaná Malá arkána (malá tajemství), má původ v Asii, snad v Persii, Indii nebo Číně. Naproti tomu Velká arkána (správněji trionfi) vznikla ve středověké Evropě, ke konci 14. století nebo na začátku 15. století, na některém z panovnických dvorů. Jednou z možností je císařský dvůr Karla IV. a jeho syna Václava IV. v Praze.

Nechme ožít potištěné papírové obdélníky a použijme je jako zrcátka do vlastní duše, ve které se odráží celý náš svět.

Nahlédněte do obsahu

Nahlédněte do knihy

192 celobarevných stran
více než 200 barevných fotografií
křídový papír
pevná, šitá vazba s přebalem
13,6 x 23,5 cm

EAN: 978-80-86767-11-6
Rok vydání: prosinec 2012

Prodejní cena: 380,-
Zásilková cena: 250,- + poštovné a balné

VínoBoschTarotAdopce