Objednávka |Napište nám

Přednášky v roce 2018

VÁCLAV IV. a ZIKMUND

Životní osudy rivalských bratrů


Přednáška s autogramiádou nové knihy
Václav IV. a Zikmund
Bratři – rivalové – králové

Termín: čtvrtek, 1. 11. 2018 / 17:00—18:30 hodin
Místo:    Praha — Městská knihovna, velký sál

Přednáška s projekcí představí dva syny Karla IV., kteří byli podobní i odlišní zároveň. Jejich složité osobnosti jim nejednou ztížily životní cestu. Někdy stáli při sobě, často však byli protivníky. Václav IV. podporoval umění. Zikmund se věnoval politice, intrikám i válečným tažením. Oba se dvakrát oženili a oba holdovali radovánkám až přes míru. Václav zůstal bezdětný, zatímco Zikmund měl jednu dceru. Václav založil rytířský Řád točenice a Zikmund svůj Řád draka.

Přednáška je spojená s autogramiádou nové knihy Bohumila Vurma a Zuzany Foffové
nazvané VÁCLAV IV. a ZIKMUND / Bratři – rivalové – králové, která je pokračováním
úspěšné knihy KAREL IV. / Rytíř – poutník – král – císař.

Knihu si budete moci přímo na přednášce zakoupit za zvýhodněnou cenu.

! Zájemcům doporučujeme si vstupenku včas rezervovat !

Osmička v pražské architektuře

Posvátná geometrie od gotiky po secesi

Termín: Čtvrtek, 20. 9. 2018 // 17:00 hodin
Místo:    Městská knihovna v Praze — Malý sál


Znalosti středověkých kameníků a stavitelů dodnes nacházíme ve stavbách hlavního města. Jejich řemeslo zahrnovalo vědomosti o numerologii, astrologii či alchymii. Hlubší symboliku a význam můžeme hledat například u Kaple Božího těla, v kostele svatého Karla Velikého, cechovní kapli soukeníků, Petřínské rozhledně či v Muchově Primátorském sále v Obecním domě. V těchto, ale i v mnoha dalších stavbách se zrcadlí osud nejen Prahy, ale celé republiky.

Přednáška s projekcí.

! Zájemcům doporučujeme si vstupenku včas rezervovat !

Vstupenku je možné zakoupit v předprodeji:
v pokladně na Mariánském náměstí (až od 3. 9.) nebo přes internetové stránky Městské knihovny.


Karta Síla v architektuře a umění 15. století


Termín: Sobota, 4. 8. 2018 // 11:45 hodin
Místo:    Přední Kopanina — budova IVGT


Přednáška s projekcí v rámci 9. ročníku Tarotové konference, zaměřené na kartu Síla.

Karta Síla (Forteza) měla v minulých staletích různé podoby. Síla má dva základní atributy. Prvním je lev, který podléhá síle rukou a připomíná souboj řeckého hrdiny Hérakla s Nemejským lvem. Druhým je sloup symbolizující pevnost a neochvějnost, kterou ovšem Síla dokáže narušit pouhým dotykem.

V přednášce si představíme varianty tarotové karty Síla v různých balíčcích tarotu, od nejstarší ručně malované renesanční karty vyhotovené pro rodinu s příznačným jménem Sforza až po její magicko-erotickou formu v balíčku Crowleyho tarotu. Zamyslíme se nad její podobou v dílech slavných gotických a renesančních malířů, sochařů a básníků.

Podrobnosti o Tarotové konferenci najdete ZDE.

Zednáři a tajné organizace
Symbolika zasvětitelských spolků v architektuře


Termín: Středa, 16. 5. 2018 // 18:30 hodin
Místo:     


Přednáška přiblíží tajné (zasvěcovací) spolky od antiky po současnost, především antický kult boha Mithry, rosenkruciány a svobodné zednáře. Prostřednictvím fotografií se přeneseme do míst, která sloužila k setkávání a rituálním obřadům, u nás i v zahraničí. Přiblížíme si výzdobu (symboly) a charakter staveb, ve kterých se zasvěcenci scházeli a které pro takové účely budovali.


K dispozici bude nová kniha „Prahou po stopách zednářské symboliky“ a oba autoři ji zájemcům rádi podepíší.

Hieronymus BoschDatum:  Sobota, 19. 5. 2018 // 20:00 hodin
Místo:    Špejchar, BřeznicePřednáška o životě a díle nizozemského malíře Hieronyma Bosche (1450–1516), jehož tvorba i po pěti staletích udivuje a oslovuje pozorovatele napříč generacemi. Prostřednictvím detailů se podíváme do nitra obrazů, jejichž obsah dodnes není zcela objasněn. Jaký vzkaz a symboliku můžeme vyčíst z Boschových obrazů?Díky promítání detailů se „projdeme“ jednotlivými částmi fascinujícího triptychu „Zahrada pozemských rozkoší“, ze sbírek španělského muzea Prado v Madridu. Jedním z posledních děl je kráčející poutník, takzvaný „Marnotratný syn“, který může být klíčem k Boschově symbolice.


2018-05-19 Bosch-Spejchar-Plakat


VínoBoschTarotAdopce