Objednávka |Napište nám

Doprovodné akce v rámci výstavy

Krásy a tajemství České republiky v Plzni

EXPONÁT MĚSÍCE

Každý měsíc po dobu trvání výstavy je navíc krátkodobě vystaven jeden mimořádně vzácný exponát ze sbírek regionálních muzeí.

Plzen_Missale

Říjen
Missale Pragense, 1479 Plzeň

   Jedná se o knihu z produkce první české tiskárny založené v Plzni dosud neznámým tiskařem. Exemplář s kánonovým obrazem. Je to jeden ze tří dochovaných exemplářů (další jsou v knihovně Strahovského kláštera a Morganově knihovně v New Yorku). Je dochován v původní gotické vazbě v dřevěných deskách potažených kůží, zdobenou slepotiskovou výzdobou. Vazba je opatřena ochranným kováním se sponami. Najdeme v ní například list se vstupní iniciálou A přizdobenou zlatem a list s malovaným kánonovým obrazem.

Zapůjčeno od: Knihovna Západočeského muzea v Plzni

Listopad

4. 11. – 23. 11. 2003

Portrét Boženy Němcové

   Původní dobová daguerrotypie. Jedná se o nejstarší dochovaný, jediný autentický portrét Boženy Němcové z roku 1847 od fotografa amatéra Vojtěcha Kramera.
   V kolekci Kramerových fotografií je několik opravdových zajímavostí. Patří mezi ně nejen nejstarší dochovaný portrét Boženy Němcové, ale také například snímek Dáma s koněm, který patří k nejstarším fotografiím v Čechách s vyobrazením koně. Také tento snímek je ve „společnosti“ Boženy Němcové vystaven pro návštěvníky výstavy.

Zapůjčeno od: Muzeum Chodska Domažlice

Plzen_Nemcova     Plzen_Nemcova

25. 11. – 15. 12. 2003
Barokní lékárna - mystici a věda

   Lékárenství 17. a 18. století v sobě spojovalo tradiční středověké léčitelské tradice, ovlivněné církevními dobovými názory s nastupujícími vědními obory lékařství, botaniky, chemie a fyziologie lidského organismu.
   Exponáty barokní lékárny představují: dobové lékárenské nádoby, široký sortiment tehdy používaných léčiv - tradiční bylinné přípravky podle Mattioliho, dále veřejností žádaný sortiment tzv. „babský“- tj. švábi, pijavice (jimiž byl léčen také J. V. Stalin). Tradičních způsobů léčení využívalo a využívá dodnes mnoho dalších světových „nadlidí“.
   Vystaveny budou také výrobky regionálních skláren z období od 16. století až po počátek 18. století, z archeologických výzkumů Západočeského muzea v Plzni a Muzea Dr. Hostaše v Klatovech.

Zapůjčeno od: Muzeum dr. Hostaše v Klatovech

Plzen_Lekarna   Plzen_Lekarna

Prosinec 2003
Křídlo oltářní archy z kostela sv. Petra a Pavla v Plané, kolem roku 1490

   Z archy se dochovala pouze dvě boční křídla. Na líci první desky je vyobrazení sv. Anny Samotřetí s apoštoly sv. Petrem a sv. Pavlem. Na rubu je reliéf se sv. Barborou. Druhá deska zobrazuje scénu Zvěstování P. Marie s postavami sv. Jana Evangelisty a sv. Bartoloměje, na rubu je reliéf sv. Apoleny.
Malby mají v západočeském prostředí nezvyklou ikonografickou sestavu. Obrazy s apoštoly doprovázející mariánské výjevy mají charakter Svaté konverzace, která byla velmi oblíbená v norimberském malířství. Svým stylem se archa váže k norimberskému okruhu Michaela Wolgemutha.

Zapůjčeno od: Muzeum Českého lesa v Tachově

Leden 2004
Figurální litinový nástavec kamen Lída (vystavena horní část)
Metternichovské železárny Plasy, kolem roku 1850

   Metternichovské železárny v Plasích patřily mezi přední výrobce litinových plastik, kamen a figurálních a deskových pomníků v Čechách. Slévárny pracovaly v letech 1827 - 1872. Exponát patří k mimořádným výrobkům litinových kamen nejen svým technickým pojetím, ale také výtvarným ztvárněním. Modelem pro figurální kamnový nástavec byla služebná ředitele železáren Blümela. Podle dobových údajů se kamna
po roztopení v horním nástavci červenala.

Zapůjčeno od: Muzeum a galerie Severního Plzeňska

Únor 2004
Pieta z Podlesí (Vogelsang), konec 17. století

   Příběh této polychromované plastiky z počátku 16. století je příběhem mnoha hodnotných děl českého pozdně středověkého umění, které byly z neznalosti zničeny v nedávné době. Pieta z Podlesí měla to štěstí, že se našel prostý člověk, který pochopil, že dědictví minulosti není jen palivové dříví.
   Pozdně gotická polychromovaná plastika z lipového dřeva od neznámého autora. František Kotrba, který provedl její restaurování a umělecko historický rozbor ji zařazuje do oblasti jihočesko-podunajského výtvarného okruhu. Je pravděpodobná její souvislost s tvůrčím okruhem „Mistra zvíkovského Oplakávání“.
   Plastika pochází původně ze statku Podlesí (Vogelsang) u Kašperských Hor. Statek se stal po roce 1945 majetkem sušické sirkárny SOLO Sušice. Plastika byla při úpravách statku odvezena do sušické továrny, kde byla určena k použití za palivové dříví. Pozorností dělníka továrny byla zachráněna v posledním okamžiku a předána do sušického muzea.
   V roce 1961 byla plastika restaurována předním českým restaurátorem a uměleckým historikem Františkem Kotrbou.

Zapůjčeno od: Muzeum Šumavy v Sušici

Plzen_Pieta     Plzen_Pieta


SEMINÁŘE A SETKÁNÍ

23. 10. 2003 v 17.00
Český les – příroda a její budoucnost
Ohrožené památky Plzeňského kraje

   Premiérové promítání dokumentárních filmů a následné setkání s tvůrci obou dokumentů se koná pod záštitou rektora Západočeské univerzity v Plzni.

27. 10. 2003
Setkání informačních center

   Pracovní setkání informačních center Plzeňského, Jihočeského a Karlovarského kraje, Dolního Bavorska a Horní Falce s prezentací kulturních akcí a možností cestovního ruchu. Setkání bude spojeno s autorskou prohlídkou výstavy.

12. 11. 2003
Den muzeí Plzeňského kraje

   Seminář ke koncepci a koordinaci ochrany movitého kulturního dědictví v muzeích Plzeňského kraje. Na setkání budou přizváni řídící a muzejní pracovníci ze sousedních krajů a zástupci Ministerstva kultury ČR. Po semináři proběhne autorská prohlídka výstavou.

26. 11. 2003
Den tisku

   Setkání pracovníků tisku, rozhlasu a televize se zástupci Plzeňského kraje. Setkání bude spojeno s autorskou prohlídkou výstavy.

2. - 3. 12. 2003
Muzeum a škola

   Západočeské muzeum v Plzni a Západočeská univerzita, fakulta pedagogická pořádají dvoudenní seminář muzejních pracovníků, studentů a pedagogů věnovaný začlenění muzejních expozic, výstav a sbírek jako doplňku výuky ve školách všech stupňů. Součástí semináře bude autorská prohlídka výstavou.

15. 1. 2004
Den klubu Generali

   Pro členy klubu pojišťovny Generali na jeden den výstava ožila historickými osobnostmi. Účastníky provedl autor výstavy, pan Bohumil Vurm.

20. 1. 2004
Užité umění ve sbírkách Západočeského muzea

   Křest a presentace interaktivního CD ROM věnovaného sbírkám užitého umění Západočeského muzea v Plzni.

20. 2. 2004
Den otevřených dveří Západočeského muzea v Plzni

   Akce spojená s prohlídkou výstavy jejími autory a promítáním filmů Západočeské univerzity věnovaných kulturnímu dědictví Plzeňského kraje.

22. 2. 2004
Oživlá derniéra výstavy

   Celý den (od 10.00 do 17.00 hodin) bude výstava oživena dobovými postavami, které návštěvníka provedou jednotlivými historickými obdobími. Můžete se tak setkat například s pravěkým člověkem, Libuší, sv. Václavem nebo Tychonem Brahe. Představení připravili členové amatérského divadelního souboru Střechylos.


SOUTĚŽE

15. 10. 2003 – 15. 1. 2004
Malovaná historie

   Výtvarná soutěž v rámci výstavy pořádaná společností Nestlé je určená pro žáky prvního stupně základních škol v Plzeňském kraji. Děti mají za úkol namalovat to, co je na výstavě nejvíce zaujalo. Deset nejhezčích obrázků bude odměněno a vítězné třídy půjdou na speciální představení Michala Nesvadby.

Variace na téma Krásy a tajemství Česká republiky

   Výtvarná soutěž k výstavě vyhlášená Plzeňským krajem, Západočeským muzeem a Českou galerií výtvarného projevu spolu s deníky Bohemia. Soutěž trvá po celou dobu výstavy.

VínoBoschTarotAdopce